Providing you the best range of ms erw pipe and ms black pipe with effective & timely delivery.
₹ 64 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 80 mm |
| Size | 3 inch |
| Wall Thickness | 3.2 mm |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Manufacturing Process | ERW |
| Pipe Length | 6 m |
| Length of Pipe | 6 m |
| Material Grade | 204 |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Steel Grade | IS 1239 YST 210 |
| Application | Boiler, Oil Line, Automotive, Fire Fighting, Structural, Water Supply, Gas Line |
| Manufacturing Standard | IS 1239 |
| Surface Finish | Black |
| End Type | Plain End |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 300 |
| Wall Thickness | 6 mm |
| Pipe Length | 6 m |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Surface Finish | Black |
| End Type | Plain End |
| Grade | IS 3589 |
| Surface Treatment | Copper Coated |
| Thickness | 6 mm |
| Rusting | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Structural |
| Section Shape | Round |
| Manufacturing Process | ERW |
| Brand | Jindal |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 100 Kg
Features:
Durable finish standards
Low maintenance
Sturdiness
Ravi Kumar (CEO)
Usha Steel Trading
N/A Jahaji Kothi Gali, Opposite Jalan Shop, Near Basudev Enclave Kankarbagh Main Road
Patna - 800020, Bihar, India