Prominent & Leading Authorized Wholesale Dealer from Patna, we offer rectangular ms pipes, 2 inch ms round pipe, jindal ms pipe is 1239, jindal round ms pipe, erw black steel pipes and mild steel black pipe.
₹ 63 / Kg Get Latest Price
| Width x Height | 100 x 50 mm (4x2 in) |
| Length of Pipe | 6 m |
| Size | 2 inches |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Material Grade | IS 4923 YST 210 |
| Thickness | 4 mm |
| Material | Mild Steel |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Grade | YST 210 |
| Length | 6 m |
| Manufacturing Process | ERW |
| Rusting | No |
| Finish | Black |
| Usage | Purlin, Structure, Furniture, Automotive, Fabrication |
| Brand | Tata Structura |
| Body Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 63 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 50 mm |
| Size/Diameter | 2inch(50mm) |
| Wall Thickness | 2.5 mm |
| Form | ERW |
| Grade | IS 1239 |
| Length | 6 m |
| End Type | Plain End |
| Brand | Jindal |
| Surface Finish | Black |
| Unit Pipe Length | 9 meter, 6 meter |
| Size | 2 inch |
| Shape | Round |
| Application | Structure, Fabrication, Automotive, Plumbing, Scaffolding, General Engineering |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Leak Proof | Leak Proof |
| Product Material | MS |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 64 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Form | ERW |
| Pipe Length | 6 m |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Surface Finish | Black |
| Length | 6 m |
| Grade | IS 1239 |
| Size | 2 inches |
| Thickness | 6 mm |
| Rusting | No |
| End Type | Plain End |
| Application | Fire Fighting, Gas Pipeline, Water Supply, Compressed Air, Scaffolding |
| Section Shape | Round |
| Manufacturing Process | ERW |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 64 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 25 mm |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Wall Thickness | 2.5 mm |
| Pipe Length | 6 m |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Surface Finish | Black |
| End Type | Plain End |
| Grade | IS 1239 |
| Size | 1 inch |
| Thickness | 3 mm |
| Rusting | Yes |
| Application | Compressed Air, Water Supply, Fire Fighting, Scaffolding, Structural, Gas Pipeline |
| Section Shape | Round |
| Manufacturing Process | ERW |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jindal |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 61 / Kg Get Latest Price
| Nominal Bore (NB) | 1 inch (25 mm) |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Thickness | 2.6 mm |
| Nominal Size (NB) | 25 mm (1 inch) |
| Wall Thickness | 2.6 mm |
| Standard | IS 1239 |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Class | Class B |
| Surface Finish | Black |
| Shape | Round |
| Length of Pipe | 9 m |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Brand | Jindal TATA |
| Color | Black |
| Usage/Application | Gas |
| Size | 25MM |
| End Finish | Plain End (PE) |
| Length | 6 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 63 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 100 mm |
| Size | 1 inch |
| Pipe Length | 6 m |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Surface Finish | Black |
| End Type | Plain End |
| Grade | IS 1239 |
| Surface Treatment | Copper Coated |
| Rusting | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Water Supply, Structural, Gas Pipeline, Fire Fighting |
| Section Shape | Round |
| Manufacturing Process | ERW |
| Brand | Jindal |
| Material | MS |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Thickness | 2 mm |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 40 mm |
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Wall Thickness | 3.2 mm |
| Pipe Length | 6 m |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Surface Finish | Black |
| End Type | Plain End |
| Grade | IS 1239 |
| Size | 3/4 inch |
| Surface Treatment | Copper Coated |
| Thickness | 2 mm |
| Rusting | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 62 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 20 mm |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Pipe Length | 6 m |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Surface Finish | Black |
| End Type | Plain End |
| Grade | IS 1239 |
| Size | 1 inch |
| Thickness | 2 mm |
| Rusting | No |
| Application | Structural, Water Supply, Fire Fighting, Gas Pipeline, Scaffolding, Compressed Air |
| Section Shape | Round |
| Manufacturing Process | ERW |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jindal |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 100 Kg
Ravi Kumar (CEO)
Usha Steel Trading
N/A Jahaji Kothi Gali, Opposite Jalan Shop, Near Basudev Enclave Kankarbagh Main Road
Patna - 800020, Bihar, India