Prominent & Leading Authorized Wholesale Dealer from Patna, we offer jindal gi round pipe 2 inch, gi galvanised pipe, jindal ms pipe c class, jindal gi pipe 4 inch, g i round pipe and 65 mm gi jindal pipes rate.
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| Nominal Diameter | 50 mm (2 in) |
| Size | 2 inch |
| Class | Light |
| Surface Finish | Hot Dip Galvanized |
| Shape | Round |
| Grade | B Class |
| Length | 6 m |
| End Type | Threaded |
| Size/Diameter | 50mm |
| Brand | Jindal |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Application | Gas Line, Industrial, Agriculture, Plumbing, Water Supply, Fire Fighting, Structural |
| Connection Type | Screwed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Nominal Diameter | 25 mm (1 in) |
| Class | Light |
| Wall Thickness | Light |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Hot Dip Galvanized |
| Thickness | 3 mm |
| Grade | IS 1239 |
| Brand | Jindal |
| Length | 6 m |
| End Type | Threaded With Socket |
| Size/Diameter | 25mm |
| Material | GI |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Application | Water Supply, Structural, Agriculture, Gas Line, Industrial, Plumbing, Fire Fighting |
| Connection Type | Screwed |
| Country of Origin | Made in India |
| Payment Type | Advance |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 64 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 150 mm |
| Size/Diameter | 2 inches |
| Wall Thickness | 4.5 mm |
| Pipe Length | 6 m |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Surface Finish | Black |
| End Type | Plain End |
| Grade | IS 1239 |
| Size | 2 inches |
| Thickness | 3 mm |
| Rusting | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jindal |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 825 / Meter Get Latest Price
| Nominal Diameter | 100 mm (4 in) |
| Size | 100MM |
| Class | Medium |
| Surface Finish | Hot Dip Galvanized |
| Shape | Round |
| Grade | IS 1239 |
| Length | 6 m |
| End Type | Threaded With Socket |
| Size/Diameter | 100MM |
| Material | GI |
| Brand | Jindal |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Application | Agriculture, Gas Line, Water Supply, Structural, Industrial, Plumbing, Fire Fighting |
| Connection Type | Screwed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 99 / Meter Get Latest Price
| Nominal Diameter | 80 mm (3 in) |
| Size | 3 inch |
| Pipe Size | 3 inch |
| Wall Thickness | Heavy |
| Nominal Bore (NB) | 80 mm (3 inch) |
| Surface Finish | Hot Dip Galvanized |
| Class | Heavy (C Class) |
| Shape | Round |
| Thickness | 3 mm |
| Grade | IS 1239 |
| End Finish | Threaded & Coupled |
| End Type | Threaded With Socket |
| Length | 6 m |
| Size/Diameter | 20mm |
| Brand | Jindal |
| Material | GI |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Color | White |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 120 / Meter Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Nominal Diameter | 65 mm (2½ in) |
| Class | Medium |
| Wall Thickness | Heavy |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Pre Galvanized |
| Thickness | 4 mm |
| Grade | IS 1239 |
| Length | 6 m |
| End Type | Threaded With Socket |
| Size/Diameter | 80mm |
| Material | JINDAL GI |
| Brand | Jindal |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Country of Origin | Made in India |
Ravi Kumar (CEO)
Usha Steel Trading
N/A Jahaji Kothi Gali, Opposite Jalan Shop, Near Basudev Enclave Kankarbagh Main Road
Patna - 800020, Bihar, India