Pioneers in the industry, we offer gi galvanized round pipe, jindal gi pipe 65 mm, jindal ms round pipes, jindal gi pipe 40mm, jindal galvanized iron pipes and jindal gi pipes from India.
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Nominal Diameter | 25 mm (1 in) |
| Size | 1 inch |
| Pipe Size | 3 inch |
| Wall Thickness | Light |
| Nominal Bore (NB) | 25 mm (1 inch) |
| Surface Finish | Hot Dip Galvanized |
| Shape | Round |
| Class | Heavy (C Class) |
| Thickness | 3 mm |
| Grade | IS 1239 |
| End Finish | Threaded & Coupled |
| End Type | Threaded With Socket |
| Length | 6 m |
| Size/Diameter | 25mm |
| Material | GI |
| Brand | Jindal |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 465 / Meter Get Latest Price
| Size | 21/2 inch |
| Nominal Bore (NB) | 65 mm (2.5 inch) |
| Class | Heavy (C Class) |
| Shape | Round |
| Grade | B Class |
| End Finish | Plain End (PE) |
| Length | 6 m (20 ft) |
| Size/Diameter | 65mm |
| Brand | Jindal |
| Material | GI |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 62 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 25 mm |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Pipe Length | 6 m |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Surface Finish | Black |
| End Type | Plain End |
| Grade | IS 1239 |
| Size | 2 inches |
| Surface Treatment | Copper Coated |
| Thickness | 3 mm |
| Rusting | Yes |
| Application | Compressed Air, Structural, Water Supply, Fire Fighting, Gas Pipeline |
| Section Shape | Round |
| Manufacturing Process | ERW |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jindal |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 275 / Meter Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Size/Diameter | 32mm |
| Shape | Round |
| Brand | Jindal |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Type | Gi Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Pipe Size | 2 inch |
| Size | 2 inch |
| Nominal Bore (NB) | 50 mm (2 inch) |
| Shape | Round |
| Class | Heavy (C Class) |
| Thickness | 4 mm |
| End Finish | Plain End (PE) |
| Length | 6 m |
| Size/Diameter | 50mm |
| Brand | Jindal |
| Material | Galvanized Iron |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Color | White |
| Features | GI |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 155 / Meter Get Latest Price
| Size | 1/4 inch |
| Nominal Diameter | 20 mm (¾ in) |
| Class | Light |
| Wall Thickness | Light |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Hot Dip Galvanized |
| Grade | IS 1239 |
| Length | 6 m |
| End Type | Threaded With Socket |
| Size/Diameter | 20mm |
| Material | GI |
| Brand | Jindal |
| Unit Pipe Length | 3m |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Section Shape | Round |
| Shape | Round |
| Nominal Diameter | 80 mm (3 inch) |
| Nominal Bore (NB) | 80 mm (3 inch) |
| Class | Light (A Class) |
| Brand | Jindal |
| End Type | Plain End (PE) |
| Length | 6 m (20 ft) |
| Standard | IS 1239 |
| Forming Method | ERW |
| Thickness | 4mm |
Ravi Kumar (CEO)
Usha Steel Trading
N/A Jahaji Kothi Gali, Opposite Jalan Shop, Near Basudev Enclave Kankarbagh Main Road
Patna - 800020, Bihar, India