We are a leading Authorized Wholesale Dealer of jindal gi pipe, jindal gi pipe 3 inch, jindal gi pipe 1 inch and jindal square tube from Patna, India.
₹ 80 / Meter Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Nominal Diameter | 100 mm (4 in) |
| Class | Medium |
| Wall Thickness | Medium |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Hot Dip Galvanized |
| Grade | IS 1239 |
| Length | 6 m |
| End Type | Threaded With Socket |
| Size/Diameter | 50mm |
| Material | GI |
| Brand | Jindal |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Application | Industrial, Gas Line, Fire Fighting, Agriculture, Plumbing, Structural, Water Supply |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 455 / Meter Get Latest Price
| Size | 1/4 inch |
| Wall Thickness | Heavy |
| Surface Finish | Hot Dip Galvanized |
| Shape | Round |
| Grade | IS 1239 |
| Length | 6 m |
| End Type | Threaded With Socket |
| Size/Diameter | 20mm |
| Brand | Jindal |
| Material | Gi |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Application | Agriculture, Gas Line, Fire Fighting, Plumbing, Water Supply, Industrial, Structural |
| Connection Type | Screwed |
| Coating Thickness | 150 µm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 99 / Kg Get Latest Price
| Nominal Diameter | 50 mm (2 in) |
| Size/Diameter | 2 inches |
| Class | Medium |
| Wall Thickness | 6.0 mm |
| Surface Finish | Hot Dip Galvanized |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Grade | IS 1239 |
| Length | 6 m |
| Application | Water Supply, Industrial, Agriculture, Plumbing |
| Size | 2 inches |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Thickness | 3 mm |
| Rusting | No |
| End Type | Threaded With Socket |
| Brand | Jindal India |
| Connection Type | Screwed |
| Coating Thickness | 150 µm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 145 / Meter Get Latest Price
| Nominal Diameter | 25 mm (1 in) |
| Wall Thickness | Heavy |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Pre Galvanized |
| Grade | IS 1239 |
| Length | 6 m |
| End Type | Threaded With Socket |
| Size/Diameter | 20mm |
| Material | Gi |
| Brand | Jindal |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Color | White |
| Connection Type | Screwed |
| Usage/Application | Industrial |
| Coating Thickness | 150 µm |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 1/4 inch |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 53 / Kg Get Latest Price
| Section Size | 40 x 40 mm |
| Length | 6 m |
| Length of Pipe | 6 m |
| Wall Thickness | 2.5 mm |
| Pipe Length | 6 m |
| Grade | IS 4923 |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Corner Type | Sharp Corner |
| Material | Mild Steel |
| Brand | TATA |
| Application | Furniture, Fabrication, Support Frame, Structural, Automotive Body |
| Section Shape | Square |
| Manufacturing Process | ERW |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Ravi Kumar (CEO)
Usha Steel Trading
N/A Jahaji Kothi Gali, Opposite Jalan Shop, Near Basudev Enclave Kankarbagh Main Road
Patna - 800020, Bihar, India