Leading Authorized Wholesale Dealer of tata square pipe, m s erw pipes tubes, jindal ms pipe 4 inch, jindal gi medium round pipe and ms erw black pipes from Patna.
₹ 63 / Kg Get Latest Price
| Size | 100x100 mm (4") |
| Size/Diameter | 4 inches |
| Pipe Size | 100X100MM |
| Thickness | 4.0 mm |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Grade | MS |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Tata Structura |
| Weight (Per Piece) | 70 |
| Manufacturing Method | ERW |
| Material Grade | YST 210 |
| Pipe Length | 6 m |
| Length of Pipe | 6 m |
| Surface Finish | Black |
| Hollow Sections | Square |
| Pipe Fluid | Water |
| Usage | Furniture, Railing, Structural, Fabrication, Automotive |
| Length | 6 m (20 ft) |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Square |
| Alloy | With Alloy |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Nominal Diameter (NB) | 250MM |
| Size | 10 inch |
| Nominal Bore (NB) | 250 MM |
| Shape | Round |
| Material | Mild Steel |
| Wall Thickness | 5.4 mm |
| Standard | IS 3589 |
| Class | Medium (Class B) |
| Length of Pipe | 6 m |
| Manufacturing Standard | IS 3589 |
| Thickness | 5 - 10MM |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Black |
| End Type | Plain End (PE) |
| Brand | Tata |
| Pipe Length | 6 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Finishing Type | Coated |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 64 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 100 mm |
| Size/Diameter | 4inch(100mm) |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Pipe Length | 6 m |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Surface Finish | Black |
| End Type | Plain End |
| Grade | IS 1239 |
| Size | 4 inches |
| Thickness | 4 mm |
| Rusting | Yes |
| Application | Scaffolding, Gas Pipeline, Water Supply, Structural, Compressed Air, Fire Fighting |
| Section Shape | Round |
| Manufacturing Process | ERW |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jindal |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 485 / Meter Get Latest Price
| Size | 1/4 inch |
| Nominal Diameter | 20 mm (¾ in) |
| Class | Heavy |
| Wall Thickness | Medium |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Hot Dip Galvanized |
| Grade | IS 1239 |
| Length | 6 m |
| End Type | Threaded With Socket |
| Size/Diameter | 20mm |
| Material | GI |
| Brand | Jindal |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
Other Details:
₹ 63 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 25 mm |
| Nominal Bore (NB) | 1 inch (25 mm) |
| Wall Thickness | 3.2 mm |
| Pipe Length | 6 m |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Surface Finish | Black |
| Standard | IS 1239 |
| End Type | Plain End |
| Class | Medium (Class B) |
| Grade | IS 1239 |
| Shape | Round |
| Thickness | 3 mm |
| Rusting | No |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Fencing, Gas Pipeline, Fire Fighting, Scaffolding, Structural, Water Supply, Compressed Air |
| Section Shape | Round |
| Brand | Jindal |
| Material | MS |
| Size | 1 inch |
| Size/Diameter | 2 inches |
Minimum order quantity: 50 Kg
Ravi Kumar (CEO)
Usha Steel Trading
N/A Jahaji Kothi Gali, Opposite Jalan Shop, Near Basudev Enclave Kankarbagh Main Road
Patna - 800020, Bihar, India